Çevirmen Başvuru

ÇEVİRMEN BAŞVURU

B1 ila B2 arası bir İngilizceye veya aynı seviyede Korece'ye ihtiyacınız vardır. Her çevirmenin kendi serisi vardır ve yeni bölümler çıktığında çevirip bize gönderme sorumluğundadırlar. Çeviri kaynağı ve nasıl çevirmeniz gerektiği sizinle iletişime geçtiğimizde belirtilecektir fakat yine de bir fikir oluşması için çeviri şöyle olmalıdır;


  • ● Her konuşma balonu bir satıra gelecek şekilde çevrilmesi lazımdır. (Korece Türkçe gibi soldan sağa yukarıdan aşağı okunur)
  • ● İnleme, bağırma gibi diğer ses efektleri size aksi bir şekilde belirtilmedikçe çevrilmeyecektir.
  • ● Çeviri sırasında sözlükleri kullanabilirsiniz fakat makine çevirisi kullanmanız yasaktır. (Eğer kullandığınız tespit edilirse testiniz geçersiz sayılır)
  • ● Çevirinizi herhangi bir yazı düzenleme programında yapabilirsiniz, çeviriniz bittiğinde ".txt"(plain text) formatında göndermeniz gerekmektedir. PDF, Excel, Resim gibi egzotik yöntemler ile gönderirseniz testiniz geçersiz sayılır.

Eğer devam etmek istiyorsanız aşağıdaki tuşa basıp ekip kurallarını gözden geçirmenizi gerekmektedir. Kuralları kabul ettiğiniz taktirde testiniz başlar ve çeviriyi teslim etmek için 24 saat süreniz vardır.

Manga editörlüğü, manga çeviri ve yayın sürecinde hayati bir rol oynar. Editörler, çevirinin doğruluğunu ve akıcılığını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sayfaların düzenini, temizliğini ve görsel kalitesini de kontrol ederler. Bu nedenle, bir manga editörü olmak için belirli beceri ve niteliklere sahip olmak gerekir.

  • Photoshop Bilgisi: Sayfaları düzenlemek, temizlemek ve metin yerleştirmek için Adobe Photoshop kullanımı şarttır. Lisanslı veya Lisanssız kullanılabilir.
  • Düzeltme ve Temizleme Becerileri: Çeviri metnindeki hataları tespit etmek, dil bilgisi ve imla kurallarına uygunluğu kontrol etmek, metnin akıcılığını sağlamak ve sayfalardaki görsel hataları gidermek (leke temizleme, konuşma balonlarını düzeltme vb.) editörün temel görevleri arasındadır.
  • Temel Grafik Tasarım Bilgisi: Sayfaların düzeni, yazı tipi seçimi, metin yerleşimi ve balonlama gibi konularda temel grafik tasarım bilgisine sahip olmak önemlidir.
  • Zaman Yönetimi: Sayfaların düzeni, yazı tipi seçimi, metin yerleşimi ve balonlama gibi konularda temel grafik tasarım bilgisine sahip olmak önemlidir.

Eğer daha önce bir edit deneyiminiz olmadıysa ve eğitim almak istiyorsanız teste başladıktan sonra eğitim kutucuğunu işaretleyerek gönderin..

Editör Başvuru

EDİTÖR BAŞVURU